Putyin aláírta a Herszon és Zaporizzsja függetlenségét elismerő rendeleteket
Pénteken négy ukrán megye csatlakozását fogja bejelenteni az orosz elnök.
Pénteken négy ukrán megye csatlakozását fogja bejelenteni az orosz elnök.
Az orosz védelmi minisztérium szerint a mozgósított erők a felkészítést követően a területek ellenőrzése és védelme mellett tartalékként és erősítésként fognak szolgálni.
Az orosz elnök szerint nem engedhető meg a jövőben, hogy olyanokat hívjanak be harcolni, akiket nem lett volna szabad.
A volt német kancellár szerint nem a gyengeség jele, ha valaki komolyan veszi azt, amit az orosz vezető mond.
A New York Times orosz katonák harctéri telefonbeszélgetéseinek lehallgatott felvételeit szerezte meg. A katonák szidják Putyint, zűrzavarról beszélnek és a civilek elleni fellépésről szóló parancsokról is beszélnek.
Egy olyan despotának, mint Putyin, aki mindent egy vakmerő háborúra alapoz, kettős előnyt is kínál a nyugati demokráciák önmarcangolása, írja a brit lap elemzése.
Luhanszkot, Donyecket, Zaporizzsját és Herszont csatolják el önkényesen Ukrajnától, egy népszavazást követően.
Az oroszokban, fájdalom, a szovjeteket tiszteljük, akik már nincsenek. A szövetséget, amely nemzetiségre, vérvonalra tekintet nélkül esélyt adott Közép-Ázsiától a Baltikumig. Oroszország mögött ilyen eszme nincs, dagadt földesurak, korrupt kegyencek, udvaroncok annál inkább, például a mi miniszterelnökünk ezt egy személyben hozza. Vélemény.
Katonai problémáira válaszul Vlagyimir Putyin részleges mozgósítást és Ukrajna egy részének annektálását rendelte el – ez mindenkire veszélyes, de az orosz elnök szemszögéből racionális lépés. Orbán Viktor is a válság mélyítéséhez járul hozzá, de csak ő tudja, miért.
A volt sakkvilágbajnok a legnagyobb ostobaságnak tartja, hogy ideje lenne béketárgyalásokat kezdeni, mert Putyin szét akarja verni a szabad Ukrajnát, Kijev célja ezzel szemben az, hogy felszabadítsa a saját földjét. Kaszparov szerint kompromisszumra semmi lehetőség, fegyvert kell adni az ukránoknak, és minél gyorsabban hozzájutnak, annál előbb vége a háborúnak.
„Egy különleges hadműveletet be lehet fejezni, de egy háborút csak megnyerni vagy elveszíteni lehet, és a nyilvánosság tudja, hogy épp melyikről van szó” – mondta Michael Kofman katonai szakértő, aki az orosz-ukrán háború legújabb fejleményeit elemezte a War on the Rocks biztonságpolitikai oldal podcastjében.
A magyarországi látszatdemokrácia legszórakoztatóbb rituáléját, a bejelentés-bejelentést is sikerült kiüresítenie a miniszterelnöknek azzal, hogy a háború, a megélhetési válság és a brüsszeli kuncsorgás idején nagy csinnadrattával közölte: egyetek nemzeti konzultációt. Vélemény.
A Grúziában élő Andrej Losak szerint az oroszok azért gyűlölik a külvilágot, mert az meg akarja semmisíteni az országukat, ám ezt az állami propagandagépezet hiteti el velük.
Az orosz elnök szerint az egész orosz társadalom erre figyel.
Ha megpróbáljuk megérteni, mi állhat Orbán Viktor "Putyin-politikája", a kormányzati sajtóban megjelenő orosz propaganda mögött, akkor olyan magyarázatokat is találhatunk rájuk, amelyek nem feltétlenül szólnak piszkos háttéralkukról és zsarolásról. Igaz, még a kézenfekvőnek tűnő magyarázatok is csak elméletek. Ami biztos, hogy a rendszerváltáskor a szovjetek kivonulását követelő és ebből politikai tőkét kovácsoló Orbán ma már nem akar konfrontálódni Moszkvával. A kormányfő talán el is hiszi egy új világrend eljövetelét, de ami a legfontosabb: a bűnbakokra épített kormányzati kommunikációban keletkezne súlyos zavar, ha eltérne az orosz–ukrán háború előtti iránytól.
A Pink Floyd társalapítója korábban többször Ukrajnát hibáztatta a háborúért, de most a rajongói nyomásra Putyinnak is írt egy nyílt levelet, amelyben a maga módján megkísérli értelmezni a nemzetközi helyzetet.
Az orosz propagandasajtó nyolcvanszázalékos részvételi arányokról számolt be Luhanszkból és Donyeckből is, azonban hogy ebből mi igaz, az ellenőrizhetetlen. Egy szinte biztosnak tűnik: Oroszországon kívül nem lesz sok ország, ami elismeri a "népszavazások" eredményeit. Oroszország közben elengedte a kémkedéssel vádolt, vlagyivosztoki japán konzult.
A Kreml elismerte, hogy a folyamatba becsúsztak hibák, és megígérte, hogy kijavítják azokat.
Az orosz elnök 75 embernek adott egyszerre állampolgárságot.
Az ukrajnai válság elhúzódása is közrejátszik abban, hogy csökkenőben van Oroszország balkáni befolyása. A legfontosabbnak számító szövetséges, Szerbia pedig lassan ugyan, de érezhetően elindult a Nyugat irányába.